Despre Titus

Născut la 11 ianuarie 1968, în Medgidia, Titus Corlăţean provine dintr-o familie de intelectuali, stabilită în judeţul Constanţa. El găseşte normal că a îmbrăţişat o ideologie de stânga, în condiţiile în care intelectualii sunt, prin excelenţă, oameni de stânga. În plus, Corlăţean a fost încurajat, în 2001, de schimbarea de optică a noii guvernări social-democrate: “Chiar am simţit că există o schimbare de viziune şi că în următorii patru ani lucrurile se vor schimba dramatic în România. Realitatea nu mi-a înşelat aşteptările. Guvernarea PSD a fost de succes, a readus România în familia europeană prin integrarea în Uniunea Europeană şi i-a rezolvat problemele de securitate, odată cu aderarea la NATO.”

Titus Corlăţean spune că el crede cu convingere în valorile promovate de social-democraţie. “Cred în echitate şi justiţie socială, în solidaritate. Şi îmi este evident că în România s-a ajuns să lipsească, în acest moment, un minimum de coeziune şi solidaritate socială – iar aici mă refer, de asemenea, la banalul incident din autobuz, când unui călător i se fură din geantă, fără ca nimeni să intervină, dar şi la faptul că România nu are, în acest moment, un program social coerent de reducere a sărăciei. Cred că social-democraţia poate face ca România să devină o ţară puternică şi echitabilă pentru toţi cetăţenii săi.”

Biografie

Experienţa profesională
PerioadaFuncţia sau postul ocupat

 

Perioada

Funcţia sau postul ocupat

Din Decembrie 2014Președintele Comisiei Speciale Comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru aderarea României la spaţiul Schengen

August 2012 – Decembrie 2014

Ministrul Afacerilor Externe

PerioadaFuncţia sau postul ocupat Mai 2012 – August 2012Ministrul Justiţiei
PerioadaFuncţia sau postul ocupat Decembrie 2008 – Mai 2012Senator, Preşedintele Comisiei pentru politică externă din Senatul RomânieiMembru al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei
PerioadaFuncţia sau postul ocupat Decembrie 2007 – Decembrie 2008Membru ales al Parlamentului EuropeanPrim-vicepreședinte al Comisiei Juridice a Parlamentului European

Membru al Comisiei parlamentare de cooperare UE-Moldova

PerioadaFuncţia sau postul ocupat Septembrie 2005 – Decembrie 2006Membru al Parlamentului European cu titlul de ObservatorMembru al Comisiei pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne a PE

Membru al Comisiei pentru politică externă a PE

PerioadaFuncţia sau postul ocupat Decembrie 2004 – Decembrie 2007Deputat în Parlamentul RomânieiSecretar al Comisiei pentru politică externă din Camera DeputațilorPreședintele Subcomisiei pentru românii de pretutindeni

Membru al Comisiei pentru integrare europeană

PerioadaFuncţia sau postul ocupat Iulie 2003 – Decembrie 2004Secretar de stat, Departamentul pentru românii de pretutindeni
PerioadaFuncţia sau postul ocupat Octombrie 2001 – Iunie 2003Consilier personal al primului-ministru pe probleme de politică externă
PerioadaFuncţia sau postul ocupat Septembrie 1994 – Octombrie 2001Diplomat, Ministerul Afacerilor Externe
PerioadaFuncţia sau postul ocupat August 1997 – August 2001Co-Agent al Guvernului României în faţa Curţii Europene a Drepturilor Omului

 


Educaţie şi formare
Perioada Noiembrie 2010
Doctor în Drept / Universitatea din Bucureşti
Perioada Iunie 2005
Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti
Perioada 1995
Institutul Naţional de Administraţie Publică Paris, Curs de perfecţionare în domeniul diplomaţiei şi relaţiilor internaţionale
Perioada 1995
Universitatea din Bucureşti, Diplomă de studii aprofundate în Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale
Perioada 1990-1994
Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Drept, Licenţiat

 


Activitate politică
Perioada Februarie 2010 – prezent
Vicepreşedinte Partidul Social Democrat (PSD)
Perioada Februarie 2009 – Februarie 2010
Preşedintele Departamentului PSD pentru Relații Externe
Perioada Decembrie 2006 – Decembrie 2008
Secretar General PSD
Perioada Aprilie 2005 – Decembrie 2006
Vicepreşedinte PSD
Perioada Aprilie 2004 – Aprilie 2005
Purtător de cuvânt al PSD, Membru al Biroului Coordonator
Perioada Iulie 2002 – Aprilie 2004
Secretar Executiv al Tineretului Social Democrat (TSD), responsabil cu relaţiile internaţionale

 


Activitate civică
Perioada 1993 – prezentMembru al Asociației Române de Drept Internațional (ADIRI), Vicepreşedinte al secţiunii „Drept Internaţional” a ADIRI începând cu 2003
Perioada 2002 – prezentMembru al Fundaţiei Europene Titulescu
Perioada 2002 – prezentMembru al Asociaţiei de Drept Internaţional (ILA), secţia română

 


Activitate publicistică, ştiinţifică, autor unic
2011 Executarea hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2011
2012 Succesiunea Federaţiei Ruse la Convenţia de la Belgrad cu privire la regimul navigaţiei pe Dunăre (1948) şi la Comisia Dunării, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
2012 Succesiunea statelor în dreptul internaţional. Caz particular: Republica Moldova, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
2012 Protecția europeană și internațională a drepturilor omului, Universul Juridic, Bucureşti, 2012+ numeroase articole publicate în reviste de specialitate cotate ISI, B+, BDI etc.

 


Activitate universitară, didactică
2010 – prezent Lector universitar, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Ştiinţe Politice, disciplina „Drepturile Omului”
2010 – prezent Lector universitar, Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Ştiinţe Sociale şi Administrative, disciplina „Drept Internaţional Public”
2011 – Mai 2012 Director al Institutului Internaţional pentru Drepturile Omului, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”

 


Alte activităţi
1993 – 1994 Asistent de cercetare, Institutul Român de Studii Internaţionale (IRSI)
1994 – 1995 Asistent colaborator la catedra drept public (drept internaţional public) – Universitatea Bucureşti
1992 – 1995 Membru al Asociaţiei Europene a Studenţilor Jurişti (ELSA)
Din 2011 Avocat, Baroul Bucureşti (în prezent suspendat)

Comentariile nu sunt permise.